Duurzaamheid en Natuur

Van Straatrat tot Stadsprobleem
Rubrieken: Duurzaamheid en Natuur, Nieuws
Gepubliceerd:
Laatste update:
Bron: Jet Smit-VVD/H
De Amstelveense VVD heeft er schoon genoeg van: de ratten rukken op in de wijken, en het wordt hoog tijd om daar iets aan te doen. Met de motie "Van Straatrat tot Stadsprobleem" vraagt de VVD-fractie het college om een brede, praktische aanpak van de rattenoverlast.
De partij signaleert dat het aantal ratten zichtbaar groeit en de dieren bovendien groter worden. "Amstelveen is een prachtige gemeente om te wonen – maar dat vinden ratten helaas ook," zegt Jet Smit. "Ze hebben het hier te goed naar hun zin: volop water, rondslingerend afval, en af en toe een boterham bij het eendjes voeren. Dat eendjes voeren klinkt ouderwets gezellig, maar het trekt ongedierte aan."
De VVD benadrukt dat het niet alleen gaat om overlast, maar ook om volksgezondheid en schade. Ratten kunnen ziektes verspreiden, riolen en kades aantasten, en geuroverlast veroorzaken in kruipruimtes. "En nu het gebruik van gif verboden is, moeten we slimmer te werk gaan," aldus Smit.
In de motie stelt de VVD een aanpak op vier verschillende fronten voor:
1. Betere afvalbakken – bij vervanging kiezen voor grotere afvalbakken met klep, zodat ratten en andere plaagdieren niet meer bij het afval kunnen komen.
2. Voorlichting – een meertalige campagne om inwoners bewust te maken van het belang van schoon gedrag: geen voedsel in de openbare ruimte achterlaten.
3. Innovatie – onderzoek naar de mogelijkheid van het gebruik van bestaande hormonale middelen die de vruchtbaarheid van ratten beperken.
4. Een pilot met een fretteur – naar Rotterdams voorbeeld, waarbij fretten en honden worden ingezet om ratten te verjagen.
"Wij willen geen Amstelveen waar de ratten het voor het zeggen hebben," zegt Jet Smit met een knipoog. "De rat is slim en taai, maar wij moeten net iets slimmer zijn"
Ratten houden zich niet aan het verschil tussen openbaar gebied en privégrond en de gemeente zal dan ook met de inwoners moeten samenwerken om het probleem goed aan te kunnen pakken.
De VVD motie is met een ruime meerderheid door de raad aangenomen en een plan van aanpak zal tweede helft 2026 aan de raad worden gepresenteerd.-
Foto VVD













