mijn Amstelveen
donderdag 5 juni 2025
  • Nieuws
  • Maatschappij
  • Verhalen en Beelden
  • Duurzaamheid en Natuur
  • Wijknieuws
  • Verkeer en Mobiliteit
  • Sport
16°
Files

Willem 2 in het Amsterdamse Bostheater

10 juni 2025 t/m 2 augustus 2025
Locatie: Amsterdamse Bostheater

Van Waterloo naar het Amsterdamse Bostheater: het bizarre verhaal van Willem II is deze zomer te zien.

Deze zomer is Willem II, een satirische en muzikale koningskomedie over één van de meest raadselachtige vorsten uit de Nederlandse geschiedenis, exclusief te zien in het Amsterdamse Bostheater. Was Willem II de held van Waterloo of een politieke draaikont? Een flamboyante levensgenieter of een man verscheurd door twijfels? Met scherpe humor, historische absurditeiten en een cast van 12 acteurs en muzikanten wordt onze mysterieuze Koning Willem II (1792-1849) opnieuw tot leven gebracht.

'Willem 2’ is van 10 juni tot en met 2 augustus 2025 exclusief te zien in het Amsterdamse Bostheater, geregisseerd door Tom de Ket. Voor meer informatie:www.willem2inhetbos.nl

Onder regie van Tom de Ket (o.a. De Verleiders, 14 de musical) kruipt acteur Sanne den Hartogh (NITE, A'dam & E.V.A.) in de huid van deze vergeten vorst, omringd door een bonte stoet aan familieleden en hofintriganten. Julie Boellaard speelt zijn vrijgevochten zus Marianne, Alex Hendrickx de mysterieuze Engelbewaarder en Whitney Sawyer de ijskoningin Anna Paulowna. Andere rollen zijn er voor Jacob de Groot, Freek den Hartogh, Erik van der Horst en Laura Trompetter.

Interview met regisseur Tom Ket

waarom wilde je juist het verhaal van Willem II vertellen?

Toen ik bezig was met de research voor Het Pauperparadijs, waar koning Willem I een belangrijke rol in speelt, stuitte ik bij toeval op het verhaal van zijn zoon. Ik kon bijna niet geloven wat ik las en ik schoot ook meteen in de lach. Ik dacht meteen: één, waarom weet niemand dit? En twee: dit is “Shakespeare on steroïds”. En drie: als de helft van dit verhaal niet in de doofpot was gestopt, hadden we nu geen koningshuis meer gehad.

Dat klinkt brisant. Wat maakt het zo explosief?

Heel in het kort: Willem II was een flamboyant feestbeest, seksverslaafd, vrouwen, mannen, het maakte niet uit. Hij liep van orgie naar orgie, was oorlogsheld, leefde op voet van oorlog met zijn vader, werd zijn hele leven gechanteerd vanwege zijn uitspattingen. Aan deze chantage hebben wij onze constitutionele monarchie te danken en hij is uiteindelijk doodgeschoten door zijn eigen zoon.

Hoe was de relatie tussen Willem II en zijn vader Willem I?

Koning Willem I was een heel serieuze, steile man. Een bureaucraat. Zijn zoon was in alles zijn absolute tegendeel. Hij was gulzig voor het leven, een echte levensgenieter, seksverslaafd, vrouwen, mannen, jong, oud, het maakte niet uit. Hij leefde voor het feest, het avontuur. Hij hield van kunst en kunstenaars, was een libertijn en wilde bovenal geliefd zijn. Maar hij zocht vooral de bevestiging en liefde van zijn vader, die moest niks van hem hebben. Die walgde zelfs van hem. Die strijd tussen vader en zoon nam absurde proporties aan. Willem I heeft er alles aan gedaan om te verhinderen dat zijn zoon koning zou worden. Willem II heeft diverse couppogingen ondernomen om zijn vader van de troon te stoten. Tijdens de Belgische oorlog koos Willem II openlijk de kant van de Belgen en probeerde koning van de Belgen te worden. Dat resulteerde in een openlijke strijd tussen vader en zoon. Later begon Willem II een lastercampagne via de media tegen zijn eigen vader, en met succes: Willem I moest vluchten uit.

In tegenstelling tot zijn vader was Willem II geliefd bij het volk. Hoe kwam dat?

In ieder geval meer dan zijn vader, vooral toen hij de held van Waterloo werd. Napoleon ontsnapte uit ballingschap, trok ten strijde tegen Europa, en werd uiteindelijk verslagen bij Waterloo. Willem II werd door zijn vader naar het front gestuurd, want het nieuwe koningshuis kon wel een held gebruiken, en daar heeft hij zich heldhaftig getoond. Sommigen zeggen vooral onbesuisd. Hij schijnt als een dolle tekeer te zijn gegaan, maar hij is wel vooropgegaan in de strijd en vrijwel direct van zijn paard geschoten. Sindsdien is hij de “held van Waterloo” en daar heeft hij zich altijd op voorgestaan. Hij liet strijdtonelen schilderen, er werden liederen geschreven, en hij liet zich altijd onthalen als “de held van Waterloo”. Dat kwam het kersverse koningshuis goed uit, want nu hadden ze een echte held.

Zit die beroemde Slag bij Waterloo ook in de voorstelling?

Ja, wij doen de hele slag bij Waterloo in tien minuten.


Willem II was een feestbeest, zeg je. Hoe zie je zijn invloed op onze cultuur?

Je zou kunnen zeggen dat hij de stamvader was van onze festival- en feestcultuur. Het is muziektheater, het gaat over feest, over uitspattingen, over de lust for life. Dat past ook bij het Bostheater: buiten, los, met humor en muziek.

Je staat bekend om maatschappijkritische stukken. Wat vertelt deze voorstelling over onze tijd?

Die doorkijkjes zijn er zeker. Thema’s die toen speelden, spelen nu ook: censuur, nepnieuws, propaganda, manipuleren van het nieuws. Onze liefde voor autoritaire leiders. Maar het is vooral ook een komedie, vol scherpe humor en historische absurditeiten. Je lacht om de waanzin van het verleden, maar je herkent er veel van nu in terug.

Tot slot: waarom moeten mensen deze zomer naar Willem 2 komen kijken in het Amsterdamse Bostheater?

Omdat het een bizar, waargebeurd verhaal is dat bijna niemand kent. Het is groots muziektheater, het is grappig, het is brutaal, het is feestelijk. En het laat zien dat de geschiedenis soms vreemder is dan fictie. Bovendien: waar anders zie je de Slag bij Waterloo in tien minuten, onder de bomen, met muziek en humor?

‘Willem 2’ is van 10 juni tot en met 2 augustus exclusief te zien in het Amsterdamse Bostheater, geregisseerd door Tom de Ket

Voor meer informatie: www.willem2inhetbos.nl

Foto Esther Kroeze
The Public Factor

Door: Esther Kroeze The Public Factor

Ga terug

Volg ons

Kopij voor UITagenda

UitAgenda Amstelveen

5 juni 202518:00 - 22:00

Dungeons and Dragons (D&D) in De Blokhut van Elsrijk
Stadsdorp Elsrijk

5 juni 202516:30

Driegangenmenu in Dignahof
Participe

5 juni 202514:00 - 15:30

Activiteiten voor wijkbewoners bij ’t Huis aan de Poel
Huis aan de Poel

Volledige UitAgenda
  • Bankras Kostverloren
  • Bovenkerk
  • Buitengebied Amstelveen
  • Elsrijk
  • Groenelaan
  • Keizer Karelpark
  • Nes a/d Amstel
  • Oude dorp
  • Patrimonium
  • Randwijck
  • Stadshart
  • Uilenstede Kronenburg
  • Waardhuizen Middenhoven
  • Westwijk
  • Amstelveen breed
  • Regio breed
Maribenart in Beeld
Zomerfeest in Bovenkerk

Rubrieken

  • Nieuws
  • Maatschappij
  • Verhalen en Beelden
  • Duurzaamheid en Natuur
  • Wijknieuws
  • Verkeer en Mobiliteit
  • Sport

Menu

  • Berichten insturen
  • Advertorials
  • Wie en Wat is MijnAmstelveen
  • Contact
  • Word Sponsor van MijnAmstelveen
  • Over Stichting MijnAmstelveen
  • MijnAmstelveen ANBI
  • Disclaimer
Conchita Willems
Buurtkamer KKP
Activiteiten in Amstelveen
Visit Amstelveen
Japan Festival 29 juni
Bacchus Wijnfestival juni 2025

Deel deze pagina

  • Share
  • Share
  • Share
  • Pin

Hoofdsponsor

Sponsors

Poppodium P60
Maribenart
mijn Amstelveen

© 2025 mijn Amstelveen