Nieuws

Zeggenschap bij inkoop jeugdhulp in Amstelveen
Rubrieken: Nieuws, Maatschappij
Gepubliceerd:
Laatste update:
Bron: Fadoua Mouhsine/H
Gemeenten moeten vanaf 2028 de specialistische jeugdhulp samen inkopen binnen hun regio. Voor Amstelveen betekent dat nauwere samenwerking met Amsterdam, Aalsmeer, Diemen, Ouder-Amstel en Uithoorn. De gemeenteraad wil daarbij dat Amstelveen maximaal zeggenschap houdt over de zorg voorhaar inwoners. Een voorstel van D66 hierover is unaniem aangenomen.
Nieuwe wet verplicht regionaal samenwerken
Op 7 oktober 202* is de wet Verbetering beschikbaarheid jeugdzorg door de Eerste Kamer aangenomen. Deze wet verplicht gemeenten om de (meest) specialistische jeugdzorg regionaal in te kopen. Dit betekent dat gemeenten meer met elkaar moeten samenwerken en samen afspraken moeten maken over hoe deze zorg eruit ziet en welke aanbieders deze zorg mogen leveren. Het gaat hierbij om complexe vormen van zorg, zoals bij ernstige verslavingsproblemen, complexe psychische stoornissen of crisissituaties.
De bedoeling van deze wet is dat deze zorg overal in Nederland beter beschikbaar komt, wachttijden korter worden en zorgaanbieders minder tijd kwijt zijn aan administratie.
Voor inwoners blijft veel hetzelfde
Amstelveen werkt nu al samen met Aalsmeer voor de inkoop van jeugdhulp. Door de nieuwe wet wordt die samenwerking uitgebreid tot de hele regio Amsterdam-Amstelland. Dit betekent dat Amstelveen ook met Amsterdam, Diemen, Ouder-Amstel en Uithoornafspraken moet maken. Voor inwoners verandert er in het contact met de gemeente en aanbieders hierdoor niet veel. Zo kan wie hulp nodig heeft in de nieuwe situatie nog steeds terecht bij de gemeente. Ook blijft de zorg zelf in principe hetzelfde. Wat wel verandert, is dat gemeenten meer gezamenlijke afspraken moeten maken over inkoop en organisatie van zorg. Daardoor kan de invloed van de gemeenteraad kleiner worden.
Zeggenschap bij de raad
D66 wil dat de Amstelveense gemeentetraad die zeggenschap behoudt en heeft hier daarom een voorstel over ingediend bij de gemeenteraad. Dit voorstel is mee ingediend door PvdA, GroenLinks, Goed voor Amstelveen, Actief voor Amstelveen, CDA, ChristenUnie, VVD, 50PLUS en BbA. De SP steunde de motie. Met dit voorstel wil de gemeenteraad dat er afspraken komen over dat Amstelveen zelf bepaalt welke zorg wordt ingekocht, welke kwaliteitseisen gelden en hoe de toegang tot hulp lokaal wordt ingericht. Ook blijft de raad verantwoordelijk voor het beleid, de inzet van geld en het toezicht op de uitvoering. D66-raadslid Saloua Chaara: “Het gaat ons erom dat ieder kind en ieder gezin in Amstelveen de juiste hulp blijft krijgen. Op tijd en dichtbij. Regionale samenwerking is belangrijk, maar nooit ten koste van onze lokale verantwoordelijkheidom de goede dingen goed te doen voor onze inwoners.”
















