Nieuws
BBA en PRO samen voor een weerbaar Amstelveen
Rubrieken: Nieuws, Maatschappij
Gepubliceerd:
Laatste update:
Bron: Redactie MijnAmstelveen
Als de stroom uitvalt, telt niet wie coalitie of oppositie is, BBA en PRO trekken samen op voor betere crisisvoorbereiding in Amstelveen
Wat gebeurt er als Amstelveen plotseling zonder stroom zit? Of wanneer telefoon, internet en betalingsverkeer langere tijd uitvallen? Het zijn situaties waarop inwoners zich beter moeten kunnen voorbereiden. Burgerbelangen Amstelveen (BBA) en de lokale fractie van PRO vinden dat de gemeente daarin een duidelijkere rol moet spelen. Opvallend is dat beide partijen hiervoor gezamenlijk een motie indienen, ondanks hun verschillende positie in de gemeenteraad.
PRO maakt deel uit van de coalitie, terwijl BBA vanuit de oppositie opereert. Toch vinden de partijen elkaar in het vraagstuk van maatschappelijke weerbaarheid. Hun voorstel: een openbare en actuele noodsteunpuntenkaart waarop inwoners kunnen zien waar ze tijdens een crisis terechtkunnen voor betrouwbare informatie, praktische ondersteuning en voorzieningen.
De gemeente werkt momenteel aan een netwerk van negen noodsteunpunten. Vier locaties worden als eerste voorbereid. Volgens de indieners is het belangrijk dat inwoners niet pas tijdens een calamiteit hoeven uit te zoeken waar hulp beschikbaar is. De kaart moet daarom ook offline te raadplegen zijn. Per locatie moet duidelijk worden welke functie het steunpunt heeft en wanneer het beschikbaar is.
Meer dan een kaart met adressen
De samenwerking tussen BBA en PRO gaat verder dan het aanwijzen van gemeentelijke steunpunten. Beide partijen benadrukken dat maatschappelijke weerbaarheid niet uitsluitend een taak van overheid en hulpdiensten is. Ook inwoners, ondernemers en maatschappelijke organisaties kunnen een rol spelen.
Daarbij gaat het bijvoorbeeld om buren die naar elkaar omkijken. Wie helpt een oudere buurtbewoner die niet zelfstandig naar een steunpunt kan komen? En hoe bereik je mensen die afhankelijk zijn van elektrische apparatuur of andere dagelijkse voorzieningen wanneer die plotseling wegvallen?
PRO-raadslid Gert Jan Slump benadrukt dat juist de onderlinge betrokkenheid belangrijk is: een weerbare stad is volgens hem een stad waarin niemand aan zijn lot wordt overgelaten. BBA-raadslid Pieter Monkelbaan wijst erop dat inwoners in een crisissituatie niet eerst hoeven te zoeken naar de plek waar ze terechtkunnen.
Samenwerking krijgt mogelijk een vervolg
De gezamenlijke motie lijkt bovendien een eerste stap naar een bredere aanpak. In het voorjaar van 2027 willen meerdere partijen vanuit de gemeenteraad een initiatiefvoorstel indienen om de maatschappelijke weerbaarheid van Amstelveen verder uit te werken. Dat moet gebeuren in afstemming met het college en de ambtelijke organisatie.
De motie wordt op 11 november behandeld tijdens de bespreking van de Programmabegroting 2027-2030.
Dat coalitie en oppositie elkaar op dit onderwerp weten te vinden, is daarbij een interessant politiek gegeven. Crisisvoorbereiding raakt immers alle inwoners, ongeacht hun politieke voorkeur. Of de samenwerking ook leidt tot een breed gedragen aanpak, zal de komende maanden moeten blijken.
Bron: Pieter E. Monkelbaan | raadslidBurgerbelangen Amstelveen | BBA
Foto pixabay
