Column en Blog

Blog Stieneke & Ilika: vinger aan de pols houden positie van statushouders
Rubriek: Column en Blog
Gepubliceerd:
Laatste update:
Stieneke Kruijer en Ilika Polderman zijn raadsleden voor GroenLinks Amstelveen. Ze zitten samen in de commissie Burgers&Samenleving. In hun politieke blog bespreken ze wat hen bezighoudt rondom de raads- en commissievergaderingen
Amstelveen 14 november 2021. Hoi Ilika,
Sommige onderwerpen die in het verkiezingsprogramma van GroenLinks voor de gemeenteraadsperiode van 2022 tot 2026 staan zijn nieuw. Andere spelen al langer een rol. Eén van die dingen waar we ons bijvoorbeeld ook al in het afgelopen jaar druk om gemaakt hebben is de nieuwe Wet inburgering voor nieuwkomers. Bij het bespreken van de notitie over dit onderwerp afgelopen april in de raad heeft GroenLinks een paar aanvullingen gedaan. Dat ging bijvoorbeeld over het recht van nieuwkomers op een zo hoog mogelijk taalniveau ongeacht de leeftijd. En we hebben de motie mee ingediend die vraagt om een speciale benadering van deelnemende vrouwen. Voor vrouwen uit sommige culturen is het belangrijk om (gedeeltelijk) afzonderlijk les te krijgen.
De nieuwe wet gaat 1 januari van kracht. Vandaar dat we in ons hoofdstuk Zorg en Welzijn uit het verkiezingsprogram aandacht besteden aan de nieuwe inburgering. Als GroenLinks raadleden willen we ook in de nieuwe periode de vinger aan de pols houden en op de hoogte blijven van de resultaten. De nieuwe wet is niet voor niets ingevoerd. Het oude systeem, waarbij de nieuwkomers zelf verantwoordelijk waren voor hun inburgeringscursus werkte niet.
In het nieuwe systeem regelt de gemeente de taalcursus. Maar ook nieuw is dat de gemeente de plicht krijgt de nieuwkomers te begeleiden en, in onderling overleg, te ´ontzorgen´. Dat laatste wil zeggen dat gemeente bijvoorbeeld de vaste lasten alvast inhouden op de uitkering,
Tot zo ver de toekomst. Maar ik las in het Parool van 10 november een artikel waarin aangegeven wordt dat grote steden zich zorgen maken over de positie van statushouders die vallen onder het falend oud systeem. De statushouders die voor 1 januari 2022 een verblijfsvergunning kregen moeten inburgeren onder het oude stelsel. Vanaf 1 januari zullen er dus twee categorieën inburgeraars zijn zij die vallen onder het nieuwe regime, dat veel begeleiding biedt en zij die nog vallen onder het oude regime. Dat klinkt niet goed.
Daarbij komt dat in het blad BinnenlandsBestuur van 1 november een artikel staat dat de aanbesteding van de Onderwijsroute, die 18- tot 28-jarige nieuwkomers klaarstoomt voor een studie in het mbo of hoger onderwijs, in veel delen van het land dreigt te mislukken. De aanbieders van de taalschakelprogramma´s schrijven niet in op de aanbesteding omdat ze het beschikbare budget ontoereikend vinden, aldus dit artikel.
Dachten we even dat het beter geregeld werd als de gemeenten het heft in handen hadden, maar daar moeten we nu weer aan twijfelen. Ik wil weten hoe de zaken op dit terrein er in Amstelveen voorstaan. Dus ga ik vragen stellen aan de wethouder. Welke oplossingen bieden wij voor inburgeraars uit het oude systeem? En hoe staat het met het contracteren van taalscholen? Inburgering is een belangrijk thema, nu en ook in de komende raadsperiode.
Stieneke Kruijer. S.kruijer@amstelveen.nl
Amstelveen 14 november 2021. Hoi Stieneke,
De basis van ons verkiezingsprogramma is dat iedereen mee moet kunnen doen. Als het gaat om verduurzamen, cultureel of sportief bezig zijn of zorg krijgen die mensen verdienen. Wij vinden dat alle Amstelveners daar gelijke kansen moeten krijgen. Zo vragen we extra aandacht voor kinderen en hun aansluiting bij sport en cultuur. Ongeacht de beurs van ouders, kinderen moeten zich creatief en sportief kunnen ontwikkelen.
En als je het hebt over inburgering dan is dat op scholen ook een belangrijk onderwerp. Er zijn gelukkig taalklassen, om te voorkomen dat anders talige kinderen een achterstand oplopen. De diversiteit brengt ook mooie dingen mee in de klas. Mijn dochter van vier is enthousiast Engels aan het leren met haar klasgenootjes. Dat is zo mooi om te zien.
Kinderen zijn nog heel onbevangen, maar kunnen daardoor onbewust hard tegen elkaar zijn. Het ontwikkelen van vooroordelen en daardoor uitsluiten van anderen gaat vaak ongemerkt. Daarom is het zo belangrijk om hier altijd alert op te blijven. Laatst stond in Trouw dat LHBTI leerlingen helaas nog altijd vaker te maken krijgen met pesten. Om dit tegen te gaan is het belangrijk om acceptatie op basisscholen een plek te geven. Helaas wordt de druk op het onderwijs steeds groter. Daarom staat in ons verkiezingsprogramma dat wij extra passende ondersteuning voor docenten willen. Bijvoorbeeld in de vorm van een klassenassistent.
Hoe onbewust vooroordelen zich ontwikkelen wordt steeds meer duidelijk. Zo bleek laatst dat de algoritmes die gebruikt worden door de overheid, onbedoeld discriminatie bevorderen. En zo zie je maar hoe alert we moeten blijven op vooroordelen. In het NRC stond afgelopen week een pleidooi van twee Rotterdamse raadsleden die pleiten voor meer bewustzijn over de onbedoelde discriminerende werking die deze algoritmes kunnen hebben. Om dit bewustzijn in Amstelveen te bevorderen heb ik gelijk aan het college gevraagd hoe wij hiermee omgaan.
Alertheid is belangrijk en nog belangrijker om over deze onderwerpen te blijven praten met elkaar. Aan dat gesprek besteden we ook aandacht in ons verkiezingsprogramma. En deze periode waar de Sint weer in het land is laat zien hoe belangrijk het is dat we dat gesprek blijven voeren met elkaar. De volgende keer zal ik je vertellen hoe GroenLinks dat wil doen.
Ilika Polderman. i.polderman@amstelveen.nl