Sport
Kinderen spelen minder buiten: wat kunnen ouders en grootouders doen?
Gepubliceerd:
Laatste update:
Bron: Gemeente/H
Een ommetje, samen naar school fietsen of na het eten nog even naar buiten. Kleine veranderingen kunnen helpen om kinderen meer te laten bewegen.
Kinderen in Amstelveen drinken minder vaak zoete drankjes, maar spelen ook minder buiten. Dat blijkt uit de Kindmonitor van de GGD. Tussen 2019-2024 daalde het aandeel vijfjarigen dat dagelijks minstens een uur buiten speelt van 62 naar 55 procent. Bij tienjarigen was de daling nog groter: van 58 naar 47 procent.
Ook gaan kinderen minder vaak lopend of fietsend naar school.
Dat zijn cijfers om bij stil te staan. Maar misschien nog belangrijker is de vraag: wat kunnen ouders en grootouders ermee?
Bewegen hoeft helemaal niet ingewikkeld te zijn
Kinderen hoeven niet iedere dag naar een sportclub om lekker actief bezig te zijn. Een wandeling naar de speeltuin, voetballen op een veldje, fietsen door de buurt of samen een potje tikkertje doen: het zijn allemaal manieren om bewegen vanzelf onderdeel van de dag te maken.
Ook activiteiten waarbij kinderen spelenderwijs bewegen kunnen een goede kennismaking zijn.
PeuterFestival: spelend bewegen voor de allerkleinsten
Dinsdag 13 oktober | 10.00 – 12.00 uur en 14.00 – 16.00 uur
Tijdens het PeuterFestival kunnen peuters kennismaken met bewegen in de Beweegbox & Turnhal. Klimmen, klauteren, rollen en bewegen: voor jonge kinderen is het vooral een leuke ochtend of middag samen met hun ouder, opa of oma.
Het mooie van dit soort activiteiten is dat een kind niet eerst hoeft te kunnen sporten. Bewegen begint immers niet bij een sportvereniging, maar bij spelen.
Ook de gemeente ziet een aandachtspunt
Wethouder Saloua Chaara (Onderwijs en Jeugd) noemt de ontwikkeling van het buitenspelen zorgelijk. Tegelijkertijd ziet zij ook positieve ontwikkelingen, zoals het feit dat kinderen minder vaak zoete drankjes drinken.
“Tegelijkertijd is het zorgelijk dat kinderen steeds minder buiten spelen en bewegen. Als gemeente zetten we daarom, samen met ouders, scholen, de GGD, AmstelveenSport en wijkpartners, in op een gezonde en meer actieve leefstijl van kinderen.”
Volgens Chaara wordt daarbij onder meer ingezet op Amstelveen fietst, Amstelveen loopt en de aanpak Kind naar Gezond Gewicht. Ook is er extra ondersteuning in wijken voor gezinnen die dat nodig hebben.
Daarmee ligt er een gezamenlijke opdracht: de gemeente kan activiteiten en ondersteuning bieden, maar uiteindelijk zijn het vaak de kleine momenten thuis en in de buurt die bepalen hoeveel een kind beweegt.
Opa en oma: ga eens samen op pad
Voor grootouders ligt hier misschien wel een leuke kans. Een middagje oppassen hoeft niet automatisch te betekenen dat de televisie of tablet aangaat.
Ga samen naar de speeltuin, neem een bal mee naar buiten, maak een wandeling en zoek onderweg vijf verschillende vogels, of stap samen op de fiets. Voor een kind is zo’n uitje vaak net zo goed een avontuur als een georganiseerde activiteit.
En het hoeft echt geen uren te duren. Een half uurtje buiten is al een stuk leuker als je samen iets doet.
Maak van de weg naar school een beweegmoment
Woont u dichtbij school? Probeer dan eens vaker te lopen of te fietsen. Dat levert niet alleen beweging op, maar kan ook een rustig moment zijn om samen de dag te beginnen of na schooltijd even bij te praten.
Niet iedere dag hoeft dat te lukken. Eén of twee dagen per week vaker lopen of fietsen is al een verandering.
Bewegen begint bij plezier
Niet ieder kind vindt dezelfde sport leuk. Het ene kind wil voetballen, een ander wil dansen of turnen en weer een ander klimt liever in een speeltuin.
Het belangrijkste is daarom misschien wel: zoek niet meteen naar de beste sport, maar naar iets waar een kind plezier in heeft.
Een kind dat graag buiten speelt, beweegt vaak zonder dat het zelf het gevoel heeft aan het ‘sporten’ te zijn.
Wat kunt u vandaag al proberen?
- Loop of fiets samen naar school als dat kan.
- Ga na het eten nog even naar buiten.
- Maak van een wandeling een speurtocht.
- Neem bij een bezoek aan opa en oma een bal, frisbee of step mee.
- Laat een kind verschillende sporten en beweegactiviteiten uitproberen.
- Kijk wat er in uw eigen wijk wordt georganiseerd.
De Kindmonitor laat zien dat kinderen in Amstelveen minder vaak buiten spelen. Daar hoeft geen ingewikkeld programma tegenover te staan. Soms begint het gewoon met de vraag:
“Zullen we even naar buiten gaan?”
Kent u in Amstelveen een leuke plek, activiteit of initiatief waar kinderen spelenderwijs kunnen bewegen? Laat het ons weten. Misschien nemen we het mee in een volgend artikel.
